Прејди на содржината

Керамитчето (Челевец)

Координати: 41°24′58″N 22°17′21″E / 41.41611° СГШ; 22.28917° ИГД / 41.41611; 22.28917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Керамитчето


Местоположба 41°24′58″N 22°17′21″E / 41.41611° СГШ; 22.28917° ИГД / 41.41611; 22.28917
Основни податоци
Место Челевец
Општина Демир Капија
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Керамитчето — археолошко наоѓалиште во селото Челевец општина Демир Капија. Претставува населба од средниот век. На левиот брег на Вардар, по површините на нивите има фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 237, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069