Пештерата (Челевец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пештерата
археолошко наоѓалиште
Пештерата is located in Македонија
Пештерата
Местоположба на Пештерата во Македонија
Местоположба 41°24′58″N 22°17′21″E / 41.41611° N; 22.28917° E / 41.41611; 22.28917Координати: 41°24′58″N 22°17′21″E / 41.41611° N; 22.28917° E / 41.41611; 22.28917
Основни податоци
Место Челевец
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Пештерата — археолошко наоѓалиште во селото Челевец општина Демир Капија. Наоѓалиштето претставува утврдена населба од доцноантичкото време. На десниот брег на Челевечка Река, високо на ридот Камен, кој лежи северозапдно од селото, се наоѓаат остатоци од утврдена населба. На површината има фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 237, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069