Челопек (Стрмашево)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°19′31.4″N 22°10′10.3″E / 41.325389° СГШ; 22.169528° ИГД / 41.325389; 22.169528Координати: 41°19′31.4″N 22°10′10.3″E / 41.325389° СГШ; 22.169528° ИГД / 41.325389; 22.169528
Основни податоци
Место Стрмашево
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Челопекархеолошко наоѓалиште во селото Стрмашево. Наоѓалиштето претставува базилика од старохристијанско време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.