Прејди на содржината

Ридот (Барово)

Координати: 41°20′15″N 22°10′14″E / 41.33750° СГШ; 22.17056° ИГД / 41.33750; 22.17056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ридот


Местоположба 41°20′15″N 22°10′14″E / 41.33750° СГШ; 22.17056° ИГД / 41.33750; 22.17056
Основни податоци
Место Барово
Општина Демир Капија
Тип

 населба  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Ридотнаселба и некропола од римско време во атарот на селото Барово, Македонија.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 224. ISBN 9989-649-28-6.