Падарница (Драчевица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Падарница is located in Македонија
Падарница
Местоположба на Падарница во Македонија
Местоположба 41°21′05″N 22°11′46″E / 41.35139° СГШ; 22.19611° ИГД / 41.35139; 22.19611Координати: 41°21′05″N 22°11′46″E / 41.35139° СГШ; 22.19611° ИГД / 41.35139; 22.19611
Основни податоци
Место Драчевица
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Падарницанаселба и некропола од доцноантичко време во атарот на селото Драчевица, Македонија. На северниот раб на селото при обработувањето на земјата се најдени камени плочи од гробни конструкции. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 231. ISBN 9989-649-28-6.