Прејди на содржината

Кула на Пострелец (Демир Капија)

Координати: 41°24′00″N 22°14′00″E / 41.40000° СГШ; 22.23333° ИГД / 41.40000; 22.23333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кула на Пострелец


Местоположба 41°24′00″N 22°14′00″E / 41.40000° СГШ; 22.23333° ИГД / 41.40000; 22.23333
Основни податоци
Место Демир Капија
Општина Демир Капија
Тип

 утврдување


Период хеленистичко доба
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кула на Пострелец археолошко наоѓалиште во градот Демир Капија.

Претставува утврдување од хеленистичко доба и доцна антика [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 230, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069