Старо Село (Клисура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Старо Село is located in Македонија
Старо Село
Местоположба на Старо Село во Македонија
Местоположба 41°23′00″N 22°17′30″E / 41.38333° СГШ; 22.29167° ИГД / 41.38333; 22.29167Координати: 41°23′00″N 22°17′30″E / 41.38333° СГШ; 22.29167° ИГД / 41.38333; 22.29167
Основни податоци
Место Клисура
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Старо Селонаселба од доцноантичко време во атарот на селото Клисура, Македонија. На 2,5 километри југоисточно од селото, на левата страна од селскиот пат, на поголема површина во нивите на Р. Јакимов и И. Каранфилов има фрагменти од керамички садови, тегули и имбрекси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 232. ISBN 9989-649-28-6.