Каингеди (Челевец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каингеди is located in Македонија
Каингеди
Местоположба на Каингеди во Македонија
Местоположба 41°24′58″N 22°17′21″E / 41.41611° СГШ; 22.28917° ИГД / 41.41611; 22.28917Координати: 41°24′58″N 22°17′21″E / 41.41611° СГШ; 22.28917° ИГД / 41.41611; 22.28917
Основни податоци
Место Челевец
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Каингеди — археолошко наоѓалиште во селото Челевец општина Демир Капија. Наоѓалиштето претставува некропола од доцноантичкото време. На 2 км северозападно од селото се среќаваат тегули од гробови со конструкции „ на две води“, како и камени плочи од гробови - цисти. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 237, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069