Некропола 1 (Демир Капија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Некропола 1
археолошко наоѓалиште
Некропола 1 is located in Македонија
Некропола 1
Местоположба на Некропола 1 во Македонија
Местоположба 41°24′00″N 22°14′00″E / 41.40000° N; 22.23333° E / 41.40000; 22.23333Координати: 41°24′00″N 22°14′00″E / 41.40000° N; 22.23333° E / 41.40000; 22.23333
Основни податоци
Место Демир Капија
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Некропола 1археолошко наоѓалиште во градот Демир Капија.

Наоѓалиштето претставува некропола од железно време

Истражување е извршено во 1948 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 230, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069