Прејди на содржината

Грамаѓе (Барово)

Координати: 41°20′15″N 22°10′14″E / 41.33750° СГШ; 22.17056° ИГД / 41.33750; 22.17056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамаѓе-Дабје


Местоположба 41°20′15″N 22°10′14″E / 41.33750° СГШ; 22.17056° ИГД / 41.33750; 22.17056
Основни податоци
Место Барово
Општина Демир Капија
Тип

 храм  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Грамаѓе-Дабјехрам и некропола од римско време во атарот на селото Барово, Македонија. На околу 1 километар јужно од селото има грамада од градежен камен и многубројна архитектонска пластика. На теренот се среќаваат и делови од мермерни плочи со релјефни претстави на жртвеник, машки и женски бисти, орел и друго. Неколку фрагменти од мермерни статуи биле најдени многу порано.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Наоѓалиштето се наоѓа во долината на реката Бошава, 17 километри јужно од градот Неготино.

Особености[уреди | уреди извор]

На темето од благо возвишение бил подигнат претставителен хероон во вид на храм, на висок подиум со вестибил, цела и хипогеј. Откриени се 15 камени архитектонски елементи од таванско-покривната конструкција, меѓу кои и 4 плочи со плитко вдлабени правоаголни полиња, на кои во релјеф се претставени ара, стилизиран делфин и портрети на жена и маж, веројатно покојницитена кои им бил посветен хероонот. Откриени се и 4 фрагменти од статуи од бел мермер. Храмот бил оддалечен 400 метри јужно од античката населба на локалитетот Ридот, над јужната периферија на селото Барово.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 224. ISBN 9989-649-28-6.
  2. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Даб“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 420. Text "series " ignored (help)