Прејди на содржината

Самандере (Иберли)

Координати: 41°26′53″N 22°17′19″E / 41.44806° СГШ; 22.28861° ИГД / 41.44806; 22.28861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Самандере


Местоположба 41°26′53″N 22°17′19″E / 41.44806° СГШ; 22.28861° ИГД / 41.44806; 22.28861
Основни податоци
Место Иберли
Општина Демир Капија
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Самандере археолошко наоѓалиште во демиркапиското село Иберли. Претставува населба од доцната антика.

На една височинка со зарамнет врв, што се издига на западниот раб на селото, се наоѓаат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 233, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069