Статуетка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кинеска статуетка

Статуетка — мала скулптура направена од дрво, коска, глина, камен, метал и други материјали, која прикажува антропоморфни слики, животински фигури, неживи и апстрактни предмети. Се однесува на вајарство на мали облици, односно не повеќе од 80 см во висина и не повеќе од 1 м во должина. Статуетките можат да имаат многу намени — од култни до утилитарни. Во денешно време, статуетките се широко користени како сувенири, украси на соби, детски играчки и награди за победниците.[1][2]

Статуетките се појавуваат во првобитното општество, на пример, Вилендорфска Венера, направена приближно 22–24 илјади години пр. н. е., или статуетки на тотемски животни. Во древните цивилизации, статуетките често прикажувале божества и служеле за култни цели. Во Стариот Египет, посебните статуетки ушабти се користеле во погребните ритуали.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Li Liu, The Chinese Neolithic: Trajectories to Early States, 2004, Cambridge University Press, 328 pages ISBN 0-521-81184-8
  2. „Dictionary.com | Meanings & Definitions of English Words“. Dictionary.com (англиски). Посетено на 2023-11-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]