Дублино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дублино
Дублино is located in Македонија
Дублино
Местоположба на Дублино во Македонија
Координати 41°25′32″N 22°11′57″E / 41.42556° СГШ; 22.19917° ИГД / 41.42556; 22.19917Координати: 41°25′32″N 22°11′57″E / 41.42556° СГШ; 22.19917° ИГД / 41.42556; 22.19917
Регион Вардарски
Општина Демир Капија
Население нема жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 114 м
Commons-logo.svg Дублино на Ризницата

Дублино — историско село во северниот дел на Општина Демир Капија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на левиот брег на реката Вардар, на 2 км од Бистренци и денес припаѓа на неговиот атар.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Дублино било село од мешана вероисповед во Тиквешката каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Дублино имало 50 Македонци христијани и 250 Македонци муслимани.[1][2]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена го покажува Дубљани (Dubljani) како македонско муслиманско село.[1][3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]