Прејди на содржината

Црква „Св. Петка“ - Бистренци

Координати: 41°26′28″N 22°11′49″E / 41.44111° СГШ; 22.19694° ИГД / 41.44111; 22.19694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Карта

Координати 41°26′28″N 22°11′49″E / 41.44111° СГШ; 22.19694° ИГД / 41.44111; 22.19694
Место Бистренци
Општина Демир Капија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 1967
Осветување 1971
Архитектонски опис

Света Петка — главна селска црква во демиркапиското село Бистренци, Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа надвор од селото, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

До црквата се стигнува преку земјен пат, кој продолжува до брегот на реката Вардар.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата започнала да се гради во 1967 година, а била осветена во 1971 година.[2][3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Повардарска епархија - Демиркаписка парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-08-26.
  3. „Стратегија за развој на туризмот во Општина Демир Капија 2020-2024“ (PDF). Општина Демир Капија. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-05-21. Посетено на 26 август 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]