Деветта македонска ударна бригада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Деветта македонска ударна бригада
Споменик на НОБ во Шешково 01.jpg
Споменикот за формирањето на Деветтата македонска ударна бригада во с.Шешково
Активна22 август 1944 – 6 ноември 1944
БиткиЗавршни операции за ослободување на Македонија
Команданти
Истакнати
команданти
Најдо Стаменин - Орлов,
Димитар Гулевски - Гулас

Деветта македонска ударна бригада била формирана на 22 август 1944 година во с. Шешково, Кавадаречко. Била формирана од 450 борци од Тиквешијата, од три пешадиски и еден следечки батаљон, и делувала во составот на 41 дивизија до 3 ноември 1944 година.

Наскоро нејзиниот боречки состав нараснал на 2.110 борци (1 октомври). Дејствувала главно во Тиквешијата и на комуникацијата Гевгелија-Велес, зела учество во борбите за ослободување на Прилеп (29 октомври - 2 ноември), Кичево и Гостивар. На 6 ноември 1944 година, по ослободувањето на Битола, бригадата влегла во состав на 49 дивизија.[1]

Операции[уреди | уреди извор]

Во завршните операции за конечно ослободување на Македонија се истакнува во борбите:

Команден состав[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. д-р Марјан Димитријевски „Македонската војска 1944-1945“, Скопје, ИНИ, 1999 г., стр. 113
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 Hronologija oslobodilacke borbe naroda Jugoslavije 1944-1945, izd. VII, Beograd, 1964
  3. д-р Марјан Димитријевски „Македонската војска 1944-1945“, Скопје, ИНИ, 1999 г., стр. 112