Прејди на содржината

Петнаесетта крушевска македонска ударна бригада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петнаесетта крушевска ударна бригада
Активна9 септември 1944
ЗемјаМакедонија
Видбригада
Големина400 борци, 300 доброволци
БиткиЗавршни операции за ослободување на Македонија
Команданти
Истакнати
команданти
Богоја Јоновски

Петнасетта крушевска македонска народноослободителна ударна бригада — бригада на НОБ во Македонија.[1]

Историјат[уреди | уреди извор]

Бригадата била формирана на 9 септември 1944 година на месноста Гумења во Крушевско. Командант на оваа бригада бил Богоја Јоновски.[1]

Бригадата била оформена со 400 борци и старешини, а дополнително на тоа имало и уште 300 доброволци.[1]

Борбените дејствија на бригадата биле во регионот на Крушево и Прилеп. Во овие региони, заедно со Првата косовска ударна бригада, Втората македонска ударна бригада, 15 поречка ударна бригада и дел од бугарскиот гарнизон во Прилеп, воделе тешки битки со германските сили, кои пак навлегувале од Битола кон Прилеп.[1]

Бригадата е расформирана кон крајот на септември 1944 година, а борците биле прераспределени во 41, 48 и 49 македонска дивизија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 д-р Марјан Димитријевски „Македонската војска 1944-1945“, Скопје, ИНИ, 1999 г., стр. ​128-129

Поврзано[уреди | уреди извор]