Црква „Вознесение Христово“ - Волково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вознесение Христово
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба

Карта

Место Прилепец
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Изградба 2006 година
Архитектонски опис

Вознесение Христовоцрква која се наоѓа на патот за прилепското село Волково.[1]

Темелите за црквата „Вознесение Христово“ во Волково се поставени и осветени на 17 јули 2006 година од Митрополитот Преспанско-пелагониски господин Петар.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-06-13. Посетено на 2016-03-20.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2014-03-09. Посетено на 2016-03-20.