Саса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саса
Саса is located in Македонија
Саса
Местоположба на Саса во Македонија
Координати 42°6′0″N 22°33′0″E / 42.10000° N; 22.55000° E / 42.10000; 22.55000Координати: 42°6′0″N 22°33′0″E / 42.10000° N; 22.55000° E / 42.10000; 22.55000
Регион Осоговија
Општина Македонска Каменица
Население 876 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 09021
Саса на општинската карта
Саса во Општина Македонска Каменица.svg

Атарот на Саса во рамките на општината

Саса — село во Општина Македонска Каменица, во околината на градот Македонска Каменица, познато по рударството.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Саса се наоѓа на север од Македонска Каменица. Со својата површина ја зафаќа речиси целата долина по течението на реката Камничка од Камнеица па сè до нејзиниот извор во Осоговските планини. Се простира на надморска височина од 600 па сè до 1200 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Саса како населено место датира уште од одамна. Некаде во средниот век германско рударско племе наречени Саси (Саксонци) започнале коп на руда и основале населба од каде што денеска потекнува и името на самото село. Денешниот рудник датира од XVII век.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Земјоделско сточарски дејности воглавно во самопрехранувачка намена.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Цера живееле 730 жители, од кои 700 Македонци и 30 Роми.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Саса имало 558 жители, од кои 552 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија и 6 Роми.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото живеат 876 жители, од кои 874 Македонци и 2 Срби.[3]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 730[1] 558[2] 1.117 1.226 1.206 1.656 1.388 1.034 1.190 876

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат изборните места бр. 615 и 616 според Државната изборна комисија, сместени во основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на овие изборни места биле запишани вкупно 702 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта

и настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Родени во селото
  • Соња Стаменкова (р. 1968) — политичарка и градоначалничка на Општина Македонска Каменица

Култура vи спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900 стр. 227.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 132-133.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 21 декември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 21 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]