Прејди на содржината

Косевица

Координати: 42°02′27″N 22°36′47″E / 42.04083° СГШ; 22.61306° ИГД / 42.04083; 22.61306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Косевица

Куќи во Косевица

Косевица во рамките на Македонија
Косевица
Местоположба на Косевица во Македонија
Косевица на карта

Карта

Координати 42°02′27″N 22°36′47″E / 42.04083° СГШ; 22.61306° ИГД / 42.04083; 22.61306
Регион  Источен
Општина  Македонска Каменица
Област Осоговија
Население 161 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2304
Повик. бр. 033
Шифра на КО 09015
Надм. вис. 780 м
Косевица на општинската карта

Атарот на Косевица во рамките на општината
Косевица на Ризницата

Косевица — село во Општина Македонска Каменица, во областа Осоговија, во околината на градот Македонска Каменица.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Косевица се наоѓа во областа Осоговија, на околу 8 км од Македонска Каменица. Селото е од разбиен тип и се состои од повеќе маала. Маалата во селата се познати како: Бошнаци, Грнчарска Маала, Горанска Маала, Караджовска Маала, Паровска Маала, Паунковска Маала, Врбачка маала, Пашите, Горна Река, Долна Река, Чутуранска маала и Чукарска Маала.

Историја[уреди | уреди извор]

Вкупно 2 жители на оваа населба се заведени како жртви во Втората светска војна.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948330—    
1953375+13.6%
1961384+2.4%
1971399+3.9%
1981349−12.5%
ГодинаНас.±%
1991290−16.9%
1994321+10.7%
2002240−25.2%
2021161−32.9%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Косевица живееле 175 жители, сите Македонци.[3] По податоци на егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Косевица имало 160 Македонци под врховенство на Бугарската егзархија.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 250 Македонци.[5]

Според пописот од 2002 година, селото Косевица има 240 жители, од кои 238 Македонци и 2 Срби.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живеел 161 жител, од кои 133 Македонци и 28 лица без податоци.[7]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 175 160 330 375 384 399 349 290 321 240 161
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Во селото има основно училиште во коешто повеќе не се одржува настава.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото влегува во рамките на Општина Македонска Каменица од 1996 година.

Во периодот 1955-1996, селото било дел од Општина Делчево.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од Општина Каменица.

Во периодот 1950-1952, селото било дел од истоимената општина.

Во XIX век, селото било дел од Малешевската каза на Отоманското Царство.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 608 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[12]

На парламентарните избори во 2020 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 182 гласачи.[13]

Културни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[14]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Попис на жртвите од војната 1941-1945, СР Македонија“ (PDF).
 3. Васил Кънчов, Македония.Етнография и статистика, 1900, София
 4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 140-141.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 23 март 2021.
 7. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. „Описи на ИМ“ (PDF). Посетено на 23 март 2021.
 13. „Парламентарни избори 2020“. Архивирано од изворникот на 2020-07-15. Посетено на 23 март 2021.
 14. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. ISBN 9989649286.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]