Гробишта (Косевица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта - Селиште


Местоположба 42°3′28″N 22°37′10″E / 42.05778° СГШ; 22.61944° ИГД / 42.05778; 22.61944Координати: 42°3′28″N 22°37′10″E / 42.05778° СГШ; 22.61944° ИГД / 42.05778; 22.61944
Основни податоци
Место Косевица
Општина Македонска Каменица
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Гробишта - Селиште археолошко наоѓалиште во околината на местото Косевица кај градот Македонска Каменица. Претставува населба од римско време

Источно од училиштето и во близината на селските гробишта, на поголем простор се гледаат урнатини од црква, а по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Според кажувањето на мештаните, при обработувањето на земјата наидувале на темели од објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 129, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069