Костин Дол (Делчевско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

За истоименото кочанско село, погл. Костин Дол (Кочанско).

Костин Дол
Поглед на Костин Дол.jpg

Поглед на Костин Дол

Костин Дол is located in Македонија
Костин Дол
Местоположба на Костин Дол во Македонија
Координати 42°03′11″N 22°38′48″E / 42.05306° СГШ; 22.64667° ИГД / 42.05306; 22.64667Координати: 42°03′11″N 22°38′48″E / 42.05306° СГШ; 22.64667° ИГД / 42.05306; 22.64667
Регион Logo of Eastern Region, Macedonia.svg Источен
Општина Coat of arms of Makedonska Kamenica Municipality.svg Македонска Каменица
Област Осоговија
Население 116[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2304
Повик. бр. 033
Шифра на КО 09014
Надм. вис. 600-1.040 м
Костин Дол на општинската карта
Костин Дол во Општина Македонска Каменица.svg

Атарот на Костин Дол во рамките на општината
Commons-logo.svg Костин Дол на Ризницата


Костин Дол — село во Општина Македонска Каменица, во областа Осоговија, во околината на градот Македонска Каменица.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Костин Дол се наоѓа во областа Осоговија, во североисточниот дел на Општина Македонска Каменица. Селото е ридско-планинско и од разбиен тип, а неговите маала се издигаат на надморска височина од 600-1.040 м. Селскиот атар зафаќа површина од 14,3 км2.[2]

Маалата во селото се познати како: Лажовска Маала, Умска Маала, Чобанска Маала и Штабска Маала.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во пописните опширни дефтери од 1570 година како село во Ќустендилскиот санџак, нахија Пијанец, со 15 христијански семејства, 3 неженети и 3 вдовици христијани.[3]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото има полјоделско-шумарска функција. Во рамките на селскиот атар преовладуваат шумите на површина од 742 ха, по што следуваат обработливото земјиште на површина од 396 ха и пасиштата на 128 ха.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Костин Дол живееле 154 жители, сите Македонци.[4]

По податоци на егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Костин Дол имало 112 Македонци под врховенството на Бугарската егзархија.[5]

Во текот на XX век е забележителен значителен пад на бројот на населените, па така селото преминало од средна во мала населба.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Костин Дол живеат 116 жители, сите Македонци.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[6] 1905[7] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 154 112 323 354 322 319 243 148 153 116
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Во селото има основно училиште во коешто повеќе не се одржува настава.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото влегува во рамките на Општина Македонска Каменица од 1996 година.

Во периодот 1955-1996, селото било дел од Општина Делчево.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од Општина Драмче.

Во периодот 1950-1952, селото било дел од Општина Луковица.

Во XIX век, селото било дел од Малешевската каза на Отоманското Царство.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 607 според Државната изборна комисија, сместено во просториите на поранешното основното училиште.[9]

На парламентарните избори во 2020 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 78 гласачи.[10]

Културни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[11]
 • Јачков Рид - Селиште — населба од неолитско и римско време;
 • Селиште — населба, могила и црква од римско и старохристијанско време;
 • Чукар — населба од неолитско и доцноантичко време.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 26 март 2021.
 2. 2,0 2,1 2,2 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (PDF). Скопје: Патрија. стр. 159.
 3. „Турски документи за историјата на македонскиот народ, опширен пописен дефтер за Ќустендилскиот санџак од  1570 година“, том V, книга V, Архив на Македонија, Матица Македонска, стр. 200-201
 4. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 229.
 5. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 140-141.
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Описи на ИМ“ (PDF). Посетено на 26 март 2021.
 10. „Парламентарни избори 2020“. Посетено на 26 март 2021.
 11. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. ISBN 9989649286.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]