Кукли (Косевица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кукли - Чукли
археолошко наоѓалиште


Местоположба 42°3′28″N 22°37′10″E / 42.05778° СГШ; 22.61944° ИГД / 42.05778; 22.61944Координати: 42°3′28″N 22°37′10″E / 42.05778° СГШ; 22.61944° ИГД / 42.05778; 22.61944
Основни податоци
Место Косевица
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцножелезно време
Портал „Археологија“

Кукли - Чуклиархеолошко наоѓалиште во околината на местото Косевица кај градот Македонска Каменица. Наоѓалиштето претставува некропола и тумули од доцножелезно време

На 2 км јужно од селото, на десниот брег на Луковичка Река, на пространа тераса делумно се зачувани 6 тумула кои биле оштетени при пошумувањето. Во еден од тумулите е најдена сребрена монета од раноантичкиот период. Наодите се чуваат кај Стојан Димитров, служител во училиштето[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 129, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069