Градиште (Косевица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 42°3′28″N 22°37′10″E / 42.05778° СГШ; 22.61944° ИГД / 42.05778; 22.61944Координати: 42°3′28″N 22°37′10″E / 42.05778° СГШ; 22.61944° ИГД / 42.05778; 22.61944
Основни податоци
Место Косевица
Општина Македонска Каменица
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во околината на местото Косевица кај градот Македонска Каменица. Претставува градиште од доцната антика

Над Паровско маало, на висок рид со доминантна положба и зарамнето плато со димензии од 120 × 80 м се зачувани темели од утврдување градено од кршен камен и варов малтер. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 129, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069