Моштица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Моштица
Панорама на Моштица 2.jpg

Панорама на Моштица

Моштица is located in Македонија
Моштица
Местоположба на Моштица во Македонија
Моштица на интерактивна карта

Координати 42°03′30″N 22°34′30″E / 42.05833° СГШ; 22.57500° ИГД / 42.05833; 22.57500Координати: 42°03′30″N 22°34′30″E / 42.05833° СГШ; 22.57500° ИГД / 42.05833; 22.57500
Регион Logo of Eastern Region, Macedonia.svg Источен
Општина Coat of arms of Makedonska Kamenica Municipality.svg Македонска Каменица
Област Осоговија
Население 543[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2304
Повик. бр. 033
Шифра на КО 09017
Надм. вис. 750-1.050 м
Моштица на општинската карта
Моштица во Општина Македонска Каменица.svg

Атарот на Моштица во рамките на општината
Commons-logo.svg Моштица на Ризницата


Моштица — село во Општина Македонска Каменица, во областа Осоговија, во околината на градот Македонска Каменица.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Моштица се наоѓа во областа Осоговија, во северниот дел на Општина Македонска Каменица. Селото е планинско и од разбиен тип, а неговите маала се издигаат на надморска височина од 750-1.050 м. Селскиот атар зафаќа површина од 24,6 км2.[2]

Маалата во селото се познати како: Павлиш Дол, Селиште, Влајковска Маала, Перчаучка Маала и Даловска Маала.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото има мешовита земјоделска функција. Во рамките на неговиот атар, шумите преовладуваат на површина од 1.278 ха, на обработливото земјиште отпаѓаат 570 ха, а на пасиштата 446 ха.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Моштица живееле 420 жители, сите Македонци.[3]

По податоци на егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Моштица имало 360 Македонци под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според пописот од 2002 година, во селото Моштица живеат 543 жители, сите Македонци.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[5] 1905[6] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 420 360 538 588 512 649 642 549 606 543
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Во селото работи подрачното основно училиште „Кирил и Методиј“, каде што се изведува настава до петто одделение. Освен тоа, во селото има и услужни објекти.[2]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото влегува во рамките на Општина Македонска Каменица од 1996 година.

Во периодот 1955-1996, селото било дел од Општина Делчево.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од Општина Каменица.

Во периодот 1950-1952, селото било дел од Општина Косевица.

Во XIX век, селото било дел од Малешевската каза на Отоманското Царство.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 614 според Државната изборна комисија, сместено во просториите на месната заедница.[8]

На парламентарните избори во 2020 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 470 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Коритото на Селска Река
Археолошки наоѓалишта[10]
Реки


Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 26 март 2021.
  2. 2,0 2,1 2,2 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (PDF). Скопје: Патрија. стр. 202.
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 229.
  4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 140-141.
  5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  8. „Описи на ИМ“ (PDF). Посетено на 26 март 2021.
  9. „Парламентарни избори 2020“. Посетено на 1 април 2021.
  10. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. ISBN 9989649286.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]