Прејди на содржината

Манастириште (Саса)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Манастириште — средновековна црква. Северно од флотацијата на рудникот Саса, кај месноста Пешов Рид се наоѓаат остатоци од мала еднокорабна црквичка. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069