Саски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саски манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеСаски манастир
Други имињаМанастир „Свети Архангел Михаил“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наАрхангел Михаил
ЕпархијаБрегалничка
ЦрквиЦрква „Св. Архангел Михаил“
Личности
Место
МестоСаса, Општина Македонска Каменица Македонија Македонија
Координати42°05′39.4″N 22°31′36.1″E / 42.094278° СГШ; 22.526694° ИГД / 42.094278; 22.526694Координати: 42°05′39.4″N 22°31′36.1″E / 42.094278° СГШ; 22.526694° ИГД / 42.094278; 22.526694
Видливи остатоциедна црква, конак, молитвен простор
Отворен за јавностда
Други информации(Каменичка парохија)

Саски манастирманастир во источниот дел на Македонија, на планината Осогово, во Аџиска Маала на селото Саса.

Историја[уреди | уреди извор]

Манастирот бил изграден во XX век. Подоцна бил срушен и со благослов на тогашниот Митрополитот Брегалнички г. Стефан бил целосно возобновен.[1]

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, конак и молитвен простор.

Црква „Свети Архангел Михаил“[уреди | уреди извор]

Црквата има правоаголна основа со осумаголна купола и полукружна апсида на источната страна.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]