Црква „Св. Архангел Михаил“ - Саса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Црква „Св. Архангел Михаил“ - Саса 6.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Делчевско
Парохија Каменичка
Местоположба

Координати 42°05′39.9″N 22°31′35.5″E / 42.094417° СГШ; 22.526528° ИГД / 42.094417; 22.526528Координати: 42°05′39.9″N 22°31′35.5″E / 42.094417° СГШ; 22.526528° ИГД / 42.094417; 22.526528
Место Саса
Општина Македонска Каменица
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Завршено 20 век
Архитектонски опис

Свети Архангел Михаил – манастирска црква на Саскиот манастир.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена заедно со манастирот во 20 век. Подоцна била срушена и обновена.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со осумаголна купола и полукружна апсида на источната страна. Влезот е сместен на западната страна и пред него е дограден мал трем, а над влезната врата има слика на којашто е прикажан Архангел Михаил. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди.

Во непосредна близина на црквата има молитвен простор којшто е изграден од камен.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]