Градиште (Саса)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Градиште - градиште од доцноантичкото време. Лежи на 2 км од маалото Капетановци, на висок рид што има зарамнето плато. Зачувани се остатоци од мала утврдена населба со димензии од 80 × 50 м. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069