Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Ченто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Кирил и Методиј
македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Координати 42°0′58″N 21°30′39″E / 42.01611° СГШ; 21.51083° ИГД / 42.01611; 21.51083Координати: 42°0′58″N 21°30′39″E / 42.01611° СГШ; 21.51083° ИГД / 42.01611; 21.51083
Место Ченто, Скопје
Општина Гази Баба
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кирил и Методиј
Изградба 1973
Завршено 1975
Осветување 1975
Архитектонски опис

Свети Кирил и Методијмакедонска православна црква во скопската населба Ченто, Општина Гази Баба.[1] Се наоѓа во централниот дел на населбата. Црквата е новоградба, чии темели биле поставени во 1973 година, а била осветена во 1975 година. На ова место во 1938 година бил поставен крст од исклесан камен. Местото имало големо верско значење и е собиралиште за одбележување и прославување на верскиот празник Ѓурѓовден. Поради тоа често кај мештаните оваа црква е позната како „Св. Ѓорѓи“. Црквата честопати била цел на вандалски напади.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Смрт за каури“ и пенис на црква во населбата Ченто

Поврзано[уреди | уреди извор]

  1. ОСВЕТУВАЊЕ НА КАМЕН ТЕМЕЛНИКОТ НА МПЦ СВЕТА ЛИДИЈА МАКЕДОНСКА ВО ЧЕНТО