Црква „Св. Троица“ - Бардовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Sveta Troica-Bardovci.jpg

Црквата „Света Троица“ во селото Бардовци

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Карта

Место Бардовци
Општина Карпош
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Архитектонски опис

Света Троицамакедонски православен храм во селото Бардовци[1]. Храмот се наоѓа на врвот на малиот рид - височинка над самото село Бардовци, во делот каде што се наоѓаат куќите на најбогатите луѓе од Скопје. Во кругот на црквата постојат конаци, помошни простории, трпезарија и гробишта. Фасадата е обновена и обложена со камен во поново време. Во внатрешноста има убав фрескоживопис дар од селските семејства и натписи на современ македонски јазик како и на старословенски и старословенска кирилица. Над влезот на црквата стои македонското 16-зрачно сонце од Кутлеш.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Приватна рампа на патот до елитното Бардовци“. Време. 7 февруари 2011. Посетено на 2011-03-18.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]