Јазирци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јазирци
Јазирци is located in Македонија
Јазирци
Местоположба на Јазирци во Македонија
Јазирци на интерактивна карта

Координати 42°5′8″N 21°26′49″E / 42.08556° СГШ; 21.44694° ИГД / 42.08556; 21.44694Координати: 42°5′8″N 21°26′49″E / 42.08556° СГШ; 21.44694° ИГД / 42.08556; 21.44694
Регион Скопски
Општина Coat of arms of Butel Municipality.svg Бутел
Население нема жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО
Јазирци на општинската карта
Јазирци во Општина Бутел.svg

Атарот на Јазирци во рамките на општината
Commons-logo.svg Јазирци на Ризницата

Јазирци — историско село, сместено високо на планинскиот масив на Скопска Црна Гора. Селото Јазирци се наоѓало на планината Скопска Црна Гора северно и над селата Раштак, Љуботен и Љубанци. Денес низ месноста тече Јазирска Река, а атарот е поделен меѓу Радишани и Љуботен во денешна Општина Бутел.

Историја[уреди | уреди извор]

Во пишаните историски документи за селото Јазирци се среќава запис во турските пописни дефтери од XV век, односно од опширниот пописен дефтер бр. 12 за Скопскиот вилает од 1452/53 година, каде за селото Јазирце е запишано дека во него живееле со 34 христијански македонски семејства кои произведувале пченица, јачмен, овес, ’рж, просо, граор, бостан, лен, овошје, одгледувале лозја, чувале свињи и пчели и работела една воденица и овошен расадник за што се остварувал севкупен обрт од приходи и давачки од 5473 акчиња[1]. Подоцна во XIV век во пописните дефтери од 1544 година Јазирци имало 65 македонски христијански семејства, а во 1568 година биле регистрирани 71 христијански семејства[1]

Иако низ историјата селото било македонско, во поновиот период во него се населиле Албанци на кои тоа им станало главно упориште од каде вршеле многу грабежи и насилства над остантите села, особено на Раштак, заради што самото село Јазирци било уништено во 1912 г. за време на Балканските војни.

Кон крајот на XIX век селото ѝ припаѓало на Скопската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) кон 1900 г. во селото веќе живееле 145 Арнаути муслимани.[2]

Иако веќе било уништено, на етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена го покажува Јазирце (Jazirce) како албанско село.[3] Истото го потврдува и Афанасиј Селишчев во 1929 г.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Културно-историска оставнина[уреди | уреди извор]

  • Јазирци — осамен наод од римското време. Во непосредната близина на селото, во 1957 година е откриена надгробна стела со латински натпис. Се чува во лапидариумот на Музејот на Македонија во Скопје

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Соколоски, Методија (1976). Турски документи за историјата на македонскиот народ. III. Скопје: Архив на Македонија. стр. 196.
  2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с. 206
  3. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  4. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]