Хавзипашини конаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хавзипашини конаци
Предна страна на Хавзипашини Конаци.jpg
Портата на Хавзипашините конаци во Бардовци
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Македонија Скопје" does not exist
Општи податоци
Статусмузеј
Културно наследство
Типдворец (конаци)
Стилосманлиска архитектура
ГрадБардовци, Скопје
ЗемјаМакедонија
Координати42°1′43″N 21°22′19″E / 42.02861° СГШ; 21.37194° ИГД / 42.02861; 21.37194
ПочнатаXIX век

Хавзипашините конаци — коплекс на конаци во селото Бардовци крај Скопје. Објектот е вклучен во Списокот на Културно наследство на Македонија. Македонскиот филм „Големата вода“ бил снимен тука.

Особености[уреди | уреди извор]

Изграден е на чифликот на Хавзи-паша во периодот помеѓу 1830 и 1845 година[1]. Комплексот го сочинуваат три делови со згради и дворишта оградени со ѕидови од камен, засилени со осум одбранбени кули[1]. Во средишниот двор се наоѓа селамлукот во кој престојувал пашата со машкиот дел од семејството. На источната страна бил харемлакот со женскиот двор во кој се наоѓала зграда за кујна и за послугата. Меѓу двата конака е ризницата за чување на богатството и оружјето на пашата, поврзана со дрвен мост. Крајниот дел е за економија, со коњушница и поило[1]. Двата конака се симетрични со приземје и кат. Внатрешноста на зградите била украсена со боена декорација по ѕидовите и со тавани во резби.[2]

Реставрација[уреди | уреди извор]

Во 2009 година започнат е проект за обнова и реставрација на Хавзипашините конаци, каде што ќе биде сместен националниот филмски фонд на Кинотеката на Македонија. Хавзипашините конаци ќе имаат три дела, од кои едниот ќе биде депо за филмови, другиот мултимедијален со џебнокино и филмски музеј. Проектот го реализира Владата на Македонија и Министерството за култура[3].

Галерија[уреди | уреди извор]

Денешна состојба
Историски фотографии

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Томовски, Крум (2009). Македонска енциклопедија. 1. Скопје: МАНУ. стр. 723.
  2. Б. Којић, Конаци и Чифлик Авзи паше, у Бардовцу код Скопља, Зборник заштите споменика културе, ИВ-В, Београд,1955, 223–242
  3. „Хавзипашини конаци - филмско депо“. Вечер. 5 јануари 2009. Посетено на 2010-05-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°1′43″N 21°22′19″E / 42.02861° СГШ; 21.37194° ИГД / 42.02861; 21.37194