Кундино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кундино е село во Општина Пробиштип.


Кундино
Кундино 02.jpg

Глетка на куќи во Кундино

Кундино is located in Македонија
Кундино
Местоположба на Кундино во Македонија
Општина Општина Пробиштип


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Потекло и значење на името[уреди | уреди извор]

Според кажувањата и верувањата на мештаните името на селото Кундино потекнува од турско време и јазик со значење 'место за одмор', 'одморалиште' крај пат, односно место каде застанувале патниците да одморат на патот кога патувале од Кратово кон Пробиштип[1].

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Родови[уреди | уреди извор]

Селото Кундино од секогаш во целост е населено само со Македонци од православна христијанска вероисповед, при што поголемиот дел се доселенички родови. Староседелски родови во Кундино се: Кимовци и Бошковци, а старинци биле и Павловци и Маринковци кои изумреле без потомци во селото[2]. Доселнички родови во Кундино се: Ѓурчиновци чии претци се доселиле како чифчии во втората половина на XVIII век од селото Безиково во Кочанско; Трајановски водат потекло од лице доселено од селото Трооло во почетокот на XIX век, како домазет во староседелскиот род Кимовци; Кацарци дошле во првата половина на XIX век од селото Горно Кратово како момоци на турски беглик; Стојковци се доселиле во средината на XIX век од соседното село Пробиштип како чифчии; во втората половина на XIX век како чифчии се доселиле родовите Јованчевци од селото Гризилевци, Јуруци од селото Добрево, Вучевци од селото Лесново, Додеви - Дедо Симонови од селото Шлегово[2].

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Кундинско Езеро — природно езеро со бесен од вулканско потекло на 1 км североисточно од селото

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Според кажување на Димитрие Игнатов - Мите (65 год.) од с. Кундино. Забележале Марио Шаревски и Дарко Стојчески, на 31.03.2019 во село Кундино
  2. 2,0 2,1 Василевски, Ангел (1974). Злетовска област - географско-историски осврт. Скопје: Собрание на општината Пробиштип. стр. 109-111.