Горно Барбарево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Горно Барбарево е село во Општина Пробиштип.


Горно Барбарево
Горно Барбарево is located in Македонија
Горно Барбарево
Местоположба на Горно Барбарево во Македонија
Општина Општина Пробиштип
Горно Барбарево на општинската карта
Горно Барбарево во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Горно Барбарево во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Горно Барбарево е село во општина Пробиштип. Од градот Пробиштип селото е одалечено 14км источно. Соседно, а и најблиско село е селото Долно Барбарево. Потоа други соседни села се: Горни Стубол од север, Долни Стубол од исток, Строиманци од запад.

Историja[уреди | уреди извор]

Според народното предание селото Горно Барбарево е многу старо село. Тоа во минатото било едно село со Долно Барбарево, но потоа се поделиле.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, во Горно Барбарево имало 37 жители.

Родови[уреди | уреди извор]

Горно Барбарево е македонско село.

Според истражувањата од 1970тите, родови во селото се:

  • Староседелци: Шуќевци (6 к.), Чуљанци (3 к.), Тасевци (5 к.) и Дејановци (3 к.)
  • Доселеници: Топтанци (2 к.) и Нековци (2 к.) доселени се во првата половина на 18ти век од прилепско; Балабановци (3 к.), Барборковци (9 к.), Тодоровци (6 к.) и Чинговци (4 к.) првите два рода потекнуваат од ист предок, и останатите два рода се од еден предок. Сите заедно се доселени во средината на 18ти век од областа Матија во Албанија; Балабановци (5 к.) и Уртовци (2 к.) се еден род. Они се доселени од околината на Истанбул во Турција во втората половина на 18ти век; Сатчиевци (4 к.) доселени се кога и претходниот род од селото Стрисовци; Стојанчевци (3 к.) доселени се во 19ти век од селото Секулица кај Кратово.[1]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. . . Апостолов, Александар, Кондев, Тодор и Апостол Керамидчиев. Злетовска област. Географско-историски осврт, Скопje 1974.