Прејди на содржината

Врбица (Кочанско)

Координати: 41°54′34″N 22°14′39″E / 41.90944° СГШ; 22.24417° ИГД / 41.90944; 22.24417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Врбица
Врбица во рамките на Македонија
Врбица
Местоположба на Врбица во Македонија
Врбица на карта

Карта

Координати 41°54′34″N 22°14′39″E / 41.90944° СГШ; 22.24417° ИГД / 41.90944; 22.24417
Општина Грб на Општина Чешиново-Облешево Чешиново-Облешево
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 13007
Надм. вис. 390 м
Врбица на општинската карта

Атарот на Врбица во рамките на општината

Врбица — село во Општина Чешиново-Облешево, во околината на градот Кочани. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 12 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Кочанското Поле, западно од градот Кочани.

Историја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век селото било дел од Кочанската каза на Отоманското Царство. Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 100 Македонци.[2] Според бугарскиот публицист Димитар Мишев, во 1905 година селото имало 1042 Македонци христијани и 90 Власи.[3]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Главна стопанска гранка во селото е земјоделството.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948278—    
1953219−21.2%
1961213−2.7%
1971137−35.7%
198148−65.0%
ГодинаНас.±%
199120−58.3%
199419−5.0%
200212−36.8%
20210−100.0%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Македонци и 100 Власи.[4]

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 12 жители, од кои 10 Македонци и 2 Власи.

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[5]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 278
1953 99 82 32 119 1 1 219
1961 117 ... 96 213
1971 96 ... 41 137
1981 38 10 48
1991 20 20
1994 13 6 19
2002 10 2 12
2021 0

Родови[уреди | уреди извор]

Врбица е македонско-влашко село.

Според истражувањата од 1960 година, родови во селото се:

Македонски

 • Ѓајинци (3 к.) и Зрзовци (4 к.) најстар селски род. Не знаат од каде се доселени.
 • Мартиновци (4 к.) доселени се во 1915 година од селото Гујновци кај Пробиштип.
 • Бунешани (3 к.) доселени се во 1938 година од селото Бунеш кај Пробиштип.

Влашки

 • Брова (10 к.) доселени се во втората половина на XIX век. Овде дошле Штерјо и Зико. Биле Браќа, го знаат следното родословие: Калчо (жив на 45 г. во 1960 година) Нако-Зико. Власи наречени Брова имало и во Грамошта во Егејска Македонија, па најверојатно од таму се доселени.
 • Лука (7 к.) доселени се кога и родот Брова. Основачот на родот бил Михал Лука. Власи наречени Лука имало и во Крушевско и Битолско.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.226.
 3. Brancoff, D.M. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, р. 132-133.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
 6. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: Универзитетска печатница.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]