Брусник (Неготинско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брусник
Брусник во рамките на Македонија
Брусник
Местоположба на Брусник во Македонија
Брусник на интерактивна карта

Координати 41°30′41″N 22°12′22″E / 41.51139° СГШ; 22.20611° ИГД / 41.51139; 22.20611Координати: 41°30′41″N 22°12′22″E / 41.51139° СГШ; 22.20611° ИГД / 41.51139; 22.20611
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Неготино
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 18004
Надм. вис. 348 м
Брусник на општинската карта
Брусник во Општина Неготино.svg

Атарот на Брусник во рамките на општината
Commons-logo.svg Брусник на Ризницата

Брусник — село во Општина Неготино, во околината на градот Неготино.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на источниот дел од областа Тиквеш, на надморска височина од 320 метри.

Интересно е дека во Србија, во општина Заечар, туку поблиско на градот Неготин се наоѓа село со истото име Брусник.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Тиквешката каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194889—    
195380−10.1%
196175−6.2%
197176+1.3%
19814−94.7%
ГодинаНас.±%
19912−50.0%
19940−100.0%
20023—    
20210−100.0%

Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, селото Брусник имало 165 жители, од кои 160 Турци - Јуруци и 5 Роми.[2]

Според пописот од 2002 година, селото Брусник имало само 3 жители, Македонци.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 165 89 80 75 76 4 2 0 3 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 1232 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. на селото Војшанци.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 315 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 155.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  8. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  9. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]