Чешмедере

Координати: 41°39′18″N 22°1′13″E / 41.65500° СГШ; 22.02028° ИГД / 41.65500; 22.02028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешмедере
Чешмедере во рамките на Македонија
Чешмедере
Местоположба на Чешмедере во Македонија
Чешмедере на карта

Карта

Координати 41°39′18″N 22°1′13″E / 41.65500° СГШ; 22.02028° ИГД / 41.65500; 22.02028
Регион  Вардарски
Општина Неготино
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 591 м
Чешмедере на општинската карта

Атарот на Чешмедере во рамките на општината
Чешмедере на Ризницата

Чешмедере или Чешме Дере — историско село во Тиквешијата, чие земјиште денес е во атарот на Јаношево, Општина Неготино.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото било сместено во областа Сландол северно од Јаношево.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Чешмедере било турско село в Штипската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Чешме Дере имало 80 жители Турци.[2]

Родови[уреди | уреди извор]

Чешмедере било турско село.

Според истражувањата од 1920-1924, родови во селото:

  • Доселеници: Дилберлерден (5 к.) и Мендолер (5 к.) стари доселеници од Турција, по потекло Јуруци.[3]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Селото е раселено, а Турците се иселени во Турција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 232.
  3. . Радовановиќ, Воислав (1924). Тиквеш и Раец. Белград. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]