Кара Синанли

Координати: 41°39′11″N 21°59′41″E / 41.65306° СГШ; 21.99472° ИГД / 41.65306; 21.99472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кара Синанли
Кара Синанли во рамките на Македонија
Кара Синанли
Местоположба на Кара Синанли во Македонија
Кара Синанли на карта

Карта

Координати 41°39′11″N 21°59′41″E / 41.65306° СГШ; 21.99472° ИГД / 41.65306; 21.99472
Регион  Вардарски
Општина Неготино
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 232 м
Кара Синанли на општинската карта

Атарот на Кара Синанли во рамките на општината
Кара Синанли на Ризницата

Кара Синанли — историско село во Тиквешијата, чие земјиште денес е во атарот на Јаношево, Општина Неготино.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на реката Саријар, во северозападното подножје на Конечка Планина (Серта), северозападно од Јаношево.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Кара Синанли било турско село во Штипската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Кара Синанли имало 35 жители, сите Турци.[2]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена го означува Кара Синанли (kara Sinanli) како турско село.[3]

Родови[уреди | уреди извор]

Кара Синанли било турско село.

Според истражувањата од 1920-1924, родови во селото:

  • Доселеници: Халиламиџалар (3 к.) стари доселеници од Турција, по потекло Јуруци.[4]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Иселеници има во Турција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 231.
  3. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  4. . Радовановиќ, Воислав (1924). Тиквеш и Раец. Белград. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]