Кара Оџали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кара Оџали
Кара Оџали во рамките на Македонија
Кара Оџали
Местоположба на Кара Оџали во Македонија
Кара Оџали на интерактивна карта
Координати 41°35′04″N 22°06′29″E / 41.58444° СГШ; 22.10806° ИГД / 41.58444; 22.10806Координати: 41°35′04″N 22°06′29″E / 41.58444° СГШ; 22.10806° ИГД / 41.58444; 22.10806
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Неготино
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 273 м
Кара Оџали на општинската карта
Кара Оџали во Општина Неготино.svg

Атарот на Кара Оџали во рамките на општината
Commons-logo.svg Кара Оџали на Ризницата

Кара Оџали — историско село во Тиквешијата, чие земјиште денес е во атарот на Пепелиште, Општина Неготино.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото било сместено во јужното подножје на Конечка Планина (Серта), на патот Неготино - Штип.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Кара Оџали било турско село во Штипската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Кара Оџали имало 190 жители, сите Турци.[2]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена го наведува Кара Оџали како турско село.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 231.
  3. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927