Отиња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Отиња
Otinja 01.JPG
Отиња низ Штип
ЗемјаМакедонија
Слив
Главен извормесност Чепровка, Плачковица
УстиеБрегалница, крај Ново Село, Македонија Македонија

Отињарека во источна Македонија што тече низ градот Штип. Низ градот има изградено широко корито (канал) за заштита од пороите т.е. од големите води кои надоаѓаат по пролетните и летните обилни дождови. Извира од местото викано Чепровка. Отиња е лева притока на реката Брегалница. Се влева во Брегалница под Исарот кај Ново Село.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jovan Đ. Marković (1990): Enciklopedijski geografski leksikon Jugoslavije; Svjetlost-Sarajevo; ISBN 86-01-02651-6