Црква „Св. Ѓорѓи Кратовски“ - Кратово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква Свети Ѓорѓи Кратовски
Страничен поглед на црквата „Св. Георгиј Кратовски“ - Кратово.jpg

Страничен поглед на црквата „Св. Ѓорѓи Кратовски“

Македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кратовско
Местоположба
Населено место Кратово
Општина Кратово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи Кратовски
Изградба 1925
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Св. Ѓорѓи Кратовски“ - Кратовоцрква во градот Кратово, во Општина Кратово. Црквата е сместена во долниот дел на градот, близу Кратовска Река, до Автобуската станица во Кратово, во дворот на некогашните стари градски гробишта.

Црквата била изградена во 1925 година во чест на Св. Ѓорѓи Кратовски, кој бил прогласен за заштитник на градот во 2002 година од страна на Советот на општина Кратово.[1]

Светец[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Свети Ѓорѓи Кратовски.

Црквата била подигната во чест на светецот Свети Ѓорѓи Кратовски, кој бил спален на клада во 1514 година поради непримањето на исламот, а подоцна бил прогласен за светец од православната црква.[1] Ѓорѓи Кратовски е единствениот маченик прогласен за светец од Кратово од страна на православната црква од XVI век.[2]

Сликата на овој маченик била пронајдена под тули при реновирање на куќата за која се верувало дека била неговата родна куќа. На неа, пишувало: „Ова е мојот син, запален заради Христа во Софија“. Сликата била однесена во црквата посветена на овој маченик, која тогаш се градела во Кратово. Подоцна, зографот Димитар Папрадишки сликата ја пресликал во црквата во Кратово, како и во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Во Кратово чествување по повод Св.маченик Ѓорѓи Кратовски“. Курир. Скопје. 24 февруари 2014. Посетено на 10 септември 2015.
  2. Поповска, Невена (20 февруари 2015). „Кратово е град на свети Ѓорѓи Кратовски“. Неделник Република. Скопје: Република. Посетено на 10 септември 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°04′40″N 22°10′33″E / 42.07778° N; 22.17583° E / 42.07778; 22.17583