Кратовска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кратовска Река
Течението на реката во Кратово 2.JPG
Текот на Кратовска Река низ Кратово
Други имињаТабачка Река
Слив
Главен изворсо спојување на Манцева Река, Баба Карина Река и Табачка Река во центарот на Кратово
УстиеКрива Река
42°06′32″N 22°05′05″E / 42.10889° N; 22.08472° E / 42.10889; 22.08472Координати: 42°06′32″N 22°05′05″E / 42.10889° N; 22.08472° E / 42.10889; 22.08472
ТечениеКрива РекаПчињаВардарЕгејско Море
Речен системВардар
Кратовска Река на Ризницата

Кратовска Река или Табачка Рекарека која поминува низ градот Кратово, во североисточниот дел на Македонија. Реката во текот на нејзиното течение низ градот Кратово е во целост уредена со посебен бетонски кеј, направен пред неколку години.

Потекло[уреди | уреди извор]

Кратовска Река настанува со спојување на Манцева Река, Баба Карина Река и Табачка Река во центарот на Кратово.

Мостови[уреди | уреди извор]

На самата река се зачувани четири камени и еден дрвен мост, како и еден бетонски мост во самиот град Кратово.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]