Дупка (Кратово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дупка


Местоположба 42°04′00″N 22°11′00″E / 42.06667° СГШ; 22.18333° ИГД / 42.06667; 22.18333Координати: 42°04′00″N 22°11′00″E / 42.06667° СГШ; 22.18333° ИГД / 42.06667; 22.18333
Основни податоци
Место Кратово
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“

Дупка или Талашманциархеолошко наоѓалиште во градот Кратово. Наоѓалиштето претставува доцнохеленистичка и римска некропола. На 3 км западно од градот, со трасирањето на патот за Скопје е пресечена некропола на благата падина на десниот брег на Кратовска Река. Со ископувањата во 1990 година се откриени една доцнохеленистичка гробница издлабена во карпа и еден раноримски гроб.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 185-186. ISBN 9989649286.