Долно Градиште (Филиповци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Градиште
археолошко наоѓалиште
Долно Градиште is located in Македонија
Долно Градиште
Местоположба на Долно Градиште во Македонија
Местоположба 42°02′42″N 22°03′22″E / 42.04500° СГШ; 22.05611° ИГД / 42.04500; 22.05611Координати: 42°02′42″N 22°03′22″E / 42.04500° СГШ; 22.05611° ИГД / 42.04500; 22.05611
Основни податоци
Место Филиповци
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Долно Градиштеградиште од доцноантичкиот период во атарот на селото Филиповци, Македонија. Помеѓу Туралевски Дол и Крива Река, на висок планински гребен се наоѓа долго и тесно плато со димензии од 150 на 70 метри, на кое има остатоци од бедем што го оградувал градиштето. Зачувани се само темелите градени од камен и варов малер. Во внатрешноста на тврдината, на повеќе места се гледаат контури на помали објекти. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Градиштето е делумно оштетено со вадење на градежен материјал од бедемот и објектите. На јужното подножје на ридот, кај месноста Герани се откриени повеќе гробови во кои се пронајдени неколку керамички садови и неколку монети. Наодите се чуваат во Музејот на Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 188. ISBN 9989-649-28-6.