Чука (Страцин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чука is located in Македонија
Чука
Местоположба на Чука во Македонија
Местоположба 42°09′02″N 22°01′55″E / 42.15056° СГШ; 22.03194° ИГД / 42.15056; 22.03194Координати: 42°09′02″N 22°01′55″E / 42.15056° СГШ; 22.03194° ИГД / 42.15056; 22.03194
Основни податоци
Место Страцин
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Чукаархеолошко наоѓалиште во кратовското село Страцин.

Наоѓалиштето претставува некропола и могила од римско време.

Во непосредната близина на маалото Тасинци, под ридот Вражиград има ниска могила со пречник во основата од 8 м и височина од 2 м. Видливи се контурите на гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 188. ISBN 9989649286.