Селиште (Шопско Рударе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 42°4′59.5″N 21°59′10.1″E / 42.083194° СГШ; 21.986139° ИГД / 42.083194; 21.986139Координати: 42°4′59.5″N 21°59′10.1″E / 42.083194° СГШ; 21.986139° ИГД / 42.083194; 21.986139
Основни податоци
Место Шопско Рударе
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиште — населба од римското време кај кратовското село Шопско Рударе[1].

Во атарот на Чергинско маало, на површината на нивите се среќаваат делови од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. При орањето биле откриени и темели од градби крај кои биле најдени неколку питоси.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Топонимијата на Кратовскиот регион“. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 2020-08-13.
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 183. ISBN 9989649286.