Градиште (Страцин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 42°09′02″N 22°01′55″E / 42.15056° СГШ; 22.03194° ИГД / 42.15056; 22.03194Координати: 42°09′02″N 22°01′55″E / 42.15056° СГШ; 22.03194° ИГД / 42.15056; 22.03194
Основни податоци
Место Страцин
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период железно време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кратовското село Страцин.

Наоѓалиштето претставува градиште од железно време.

Во непосредната близина на маалото Поповци, на ниска чука што е оддалечена 1 км од главниот пат Куманово- [[Страцин, на зарамнето плато се среќаваат фрагменти од керамички садови со сива боја и груба фактура. На неколку места се зачувани делови од бедем граден од сувоѕидица.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 187. ISBN 9989649286.