Градиште (Трновац)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 42°07′55″N 22°04′40″E / 42.13194° СГШ; 22.07778° ИГД / 42.13194; 22.07778Координати: 42°07′55″N 22°04′40″E / 42.13194° СГШ; 22.07778° ИГД / 42.13194; 22.07778
Основни податоци
Место Трновац
Општина Кратово
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кратовското село Трновац.

Претставува градиште од доцноантичко време

До утоката на Кратовска Река во Крива Река се издига висок рид со доминантна местоположба. На врвот има зарамнето плато со димензии од 150 × 100 м, кое било оградено со бедем граден од камен и варов малтер. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал. Видливи се темели од повеќе помали објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 188. ISBN 9989649286.