Ан 2 (Нежилово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ан 2 is located in Македонија
Ан 2
Местоположба на Ан 2 во Македонија
Местоположба 42°6′54″N 22°13′59″E / 42.11500° СГШ; 22.23306° ИГД / 42.11500; 22.23306Координати: 42°6′54″N 22°13′59″E / 42.11500° СГШ; 22.23306° ИГД / 42.11500; 22.23306
Основни податоци
Место Нежилово
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Ан 2 археолошко наоѓалиште во кратовското село Нежилово.

Наоѓалиштето претставува населба од среден век.

Во планинскиот дел, на една височинка што се издига над селото се наоѓаат остатоци од населба, и тоа фрагменти од керамички садови и питоси. Населбата лежи покрај карванскиот пат кој од Бучин Ан (село Талаш- манци), по гребенот на Осогово, врвел кон исток. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 186. ISBN 9989649286.