Чукарче (Вакуф)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чукарче


Местоположба 42°3′47″N 22°2′38″E / 42.06306° СГШ; 22.04389° ИГД / 42.06306; 22.04389Координати: 42°3′47″N 22°2′38″E / 42.06306° СГШ; 22.04389° ИГД / 42.06306; 22.04389
Основни податоци
Место Вакуф
Општина Кратово
Тип

 црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Чукарче — старохристијанска црква кај кратовското село Вакуф. Кај утоката на реката Повишница во Крива Река се издига ниска чука која зафаќа простор од 50 × 50 м, оградена со ѕид од сувоѕидица. Во средишниот дел на просторот се гледаат темели од црква, а се среќаваат и фрагменти од покривни ќерамиди. Во близината на црквата биле откопани неколку гроба од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 183. ISBN 9989649286.